Тема. Атлантичний океан
Мета. Сформувати в учнів уявлення про особливості Атлантичного океану; розвивати
вміння читати карту та працювати із нею; розвивати пізнавальний інтерес,
логічне мислення; виховувати спостережливість, вміння помічати неповторність і
велич природи.
Обладнання: карта півкуль, фізична
карта світу, відеофільм «Легенда про Атлантиду», презентація «Уявна
подорож Атлантичним океаном», презентація
«Океани землі», атласи, контурні карти, роздатковий матеріал.
Тип уроку: комбінований.
Очікувані результати. Учні знають:
-
походження назви «Атлантичний океан»;
-
географічне положення Атлантичного океану;
-
особливості Атлантичного океану;
-
склад рослинного і тваринного світу.
Учні
вміють:
-
показувати Атлантичний океан на карті;
-
користуватися атласами, контурними картами;
-
виступати перед класом із підготовленою інформацією
Хід уроку.
І. Організація учнів до уроку
Встали діти всі рівненько,
Усміхнулись всі гарненько,
Настрій на урок візьмемо
Й працювати розпочнемо
- Сьогодні урок природознавства проведу я, зовуть мене Олена Петрівна. Я
хочу, щоб урок наш пройшов цікаво і змістовно.
Смайлики.
- На парті у кожного лежать
смайлики, візьміть їх і покажіть, з яким настроєм ви починаєте урок.
ІІ. Фенологічні спостереження.
1) Хвилинка спостережень.
– Яка пора року настала?
-
Як називається перший місяць зими?
-
Які зміни в природі відбулися з приходом зими?
-
Діти. А що ви знаєте про місяць грудень?
2) Виступ синоптиків.
-
Послухаємо виступ синоптиків, які розкажуть нам про
місяць грудень.
1
Назва місяця грудень походить від слова «груддя». Після
осінніх дощів розтоптані возами грунтівки замерзали. Їздити такими дорогами
було важко – заважали замерзлі грудки. У давньоруські часи цей місяць називали
«студень». У народі його ще звали «лютень, «хмурень», «стужайло», «мостовик».
2
Грудень – перший місяць зими і останній в році. В грудні,
зазвичай, випадає багато снігу, можуть вдарити морози. На протязі багатьох
століть було складено чимало народних прикмет грудня, за якими можна визначати
майбутню погоду та врожаї: «Якщо в грудні ясно – буде недорід врожаю», «Якщо
грудень похмурий, то й врожай буде гарним».
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Гра «Перевір себе»
-
Чи правильне твердження, що океани – це величезні ділянки
води, що оточують материки й острови?
-
Чи правильне твердження, що вода в океані солона?
-
Чи правильне твердження, що на землі існує п’ять океанів?
-
Чи правильне твердження, що Тихий океан – це найменший?
2. Робота з картою півкуль.
Звернути увагу на правила роботи
з картою.
-
Погляньте на Карту півкуль. Хто попрацювати біля дошки.
-
Покажіть Західну/ Східну півкулю.
-
Покажіть північний/ Південний полюс.
-
Покажіть екватор.
-
Хто зможе показати Тихий океан?
-
У якій півкулі він знаходиться?
І\/. Повідомлення теми та мети уроку.
А сьогодні на уроці ви дізнаєтесь про особливості Атлантичного океану,
навчитесь показувати його на карті, дізнаєтесь про тваринний і рослинний світ.
\/. Мотивація навчальної діяльності.
Цей океан дуже таємничий і про одну з цих таємниць ми зараз дізнаємось:
чому він так називається?
Перегляд відео «Легенда про
Атлантиду»
-
Так звідки походить назва океану?
- Ми з вами відправляємось у подорож досліджувати таємниці Атлантичного
океану.
Презентація
«Атлантичний океан» (слайд 2. Корабель)
\/І. Вивчення нового матеріалу.
1) Розповідь вчителя за
презентацією «Атлантичний океан»:
-
Загальна характеристика Атлантичного океану (слайд 3);
-
Острови Атлантичного океану (слайд 4);
-
Моря Атлантичного океану (слайд 5);
-
Саргасове море (слайд
6);
-
Бермудський трикутник (слайд
7);
-
дно Атлантичного океану(слайд 8);
-
рослинний і тваринний світ Атлантичного океану(слайд 9,10,11);
-
загроза океану (слайд,12).
2) Робота з підручником.
- Що нового ви дізналися про Атлантичний океан із
статті підручника?
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА
Хвилі
бавляться та б’ються (хвилі руками)
Наче
неслухи-хлопята
І стрибають
і сміються(стрибки)
Вітер їм
лоскоче п’яти (нихилитися)
Вгору, вниз
і знову вгору(руки вниз-вгору)
Підганяє
дужий вітер,
Розгойдав
він ціле море (розводять руки),
Як же
хвилям не радіти.
\/ІІ. Закріплення вивченого
матеріалу.
1) Робота з контурною картою
(в парі)
-
Знайдіть на контурній карті Атлантичний океан та напишіть
його назву.
-
Позначте острови Атлантичного океану, які ми показували
сьогодні на карті.
2) Робота в групах
«Створення колажу»:
1. Рослинний світ
2. Тваринний світ:
-
риби;
-
тварини.
Резерв:
3. Географічне положення
4. Острови
5. Моря
3) Тест за презентацією «Океани землі».
\/ІІІ. Підсумок уроку.
1) «Мікрофон»:
- Сьогодні на уроці я дізнався…
- На уроці мені сподобалось…
- Мені запам’яталось…
2) Рефлексія. Смайлики.
- Покажіть, з яким настроєм ви
закінчили урок?Я бажаю, щоб гарний настрій був у вас завжди.
Д/з: підготувати повідомлення: 1) про
рослинний та тваринний світ;
2) про особливості Атлантичного океану.